بیوپسی پستان

تعریف بیوپسی پستان

بیوپسی پستان یا نمونه گیری جراح سینه زمانی که بافتی در پستان مشکوک است ، انجام می دهد با بیوپسی می توان بافت های مشکوک به پستان را برداشته شود ، بیوپسی پستان را به شکل سرپایی انجام می دهند .

حتی اگر آزمایشات تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی قادر به شناسایی منطقه مشکوک نباشند، باز هم نمی توانیم با قطعیت رای به عدم وجود سرطان بدهیم .

برای اینکه جراح مطمئن شود شخص به سرطان پستان مبتلا است حتما باید نمونه برداری انجام شود ، نوع بیوپسی به عوامل مختلفی وابسته است ، یکی از عواملی که در نوع بیوپسی تاثیر گذار است محل توده ، منطقه مشکوک و اندازه توده می باشد .

انواع بیوپسی پستان

  • بیوپسی سوزنی : اولویت اول نمونه برداری از توده های مشکوک ، بیوپسی سوزنی است. به چند روش انجام می شود و اغلب ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می کند.
  1. بیوپسی سوزنی با سوزن ظریف
  2. بیوپسی سوزنی با سوزن کلفت
  3. بیوپسی سوزنی هسته
  4. بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک
  •  بیوپسی های جراحی
  • بیوپسی Excisional
  • بیوپسی Incisional
  • بیوپسی جراحی (باز)

روند انجام بیوپسی پستان چگونه است ؟

امروزه انجام این روش بسیار ساده است در حالی که روش‌های قدیمی‌تر نیازمند جراحی آن‌ هم همراه بیهوشی عمومی بودند .

در نوع معمول امروزی ، تنها از یک بی‌حس‌کننده موضعی ، مانند لیدوکایین، استفاده می‌کنند تا سطح ناحیه پستان را بی‌حس کنند . تنها ممکن است درد و سوزش ناشی از بی‌حس‌کننده از عوارض این روش باشند . سپس، از طریق راهنمایی تصویری ، رادیولوژیست یک سوزن نازک را به پستان وارد می‌کند تا قطعه کوچکی از بافت برداشته شود .

کل پروسه ممکن است چیزی حدود 10 دقیقه طول بکشد . سپس بافت برداشته شده به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود و پاتولوژیست نیز بافت را تحت یک میکروسکوپ قرار داده و به رادیولوژیست اطلاعات بیشتری در مورد آنچه که موجب غیرعادی به نظر رسیدن بافت پستان شده بود ، ارائه می‌دهد .

روند انجام بیوپسی پستان چگونه است ؟
روند انجام بیوپسی پستان چگونه است ؟

بیوپسی پستان چقدر شایع است ؟

خوب است این نکته امیدوارکننده را بدانید که درخواست بیوپسی بافت سینه تا حد زیادی شایع است .
از هر 1000 زنی که غربالگری ماموگرافی را انجام می‌دهند  ، از 100 نفر آن‌ها درخواست دریافت تصاویر ماموگرافی و سونوگرافی بیشتر می‌شود (10 درصد) و از این تعداد نیز 20 نفر در نهایت نیازمند انجام بیوپسی سینه خواهند بود .

مهم‌ترین چیزی که متخصصین می‌خواهند مردم بدانند این است که : بیوپسی‌های سینه غیر معمول نیستند و نباید باعث ایجاد هراس شوند .
آن‌ها می‌گوید «نگران نباشید – این تست بسیار رایج است . بسیاری از زنان بیوپسی را انجام می‌دهند، این فقط یک تست تشخیصی اضافی است.»

 

 

Leave a Comment