سونوگرافی خاص در دوران بارداری

چه نوع از سونوگرافی های تشخیصی خاص در دوران بارداری استفاده می شود ؟

در سونوگرافی‌ بارداری ، گاهی موارد خاصی دیده می‌شود که نیازمند بررسی بیشتری است تا نسبت به نبود هر گونه مشکل اطمینان حاصل شود .

در این موارد پزشک ممکن است سونوگرافی‌های خاص دیگری را نیز در طول دوران بارداری تجویز کند .

برخی از سونوگرافی‌هایی که معمول نیست ، اما در صورت وجود مشکل شاید برای زنان باردار تجویز شود شامل موارد زیر است :

سونوگرافی داپلر

در هر کدام از مراحل سونوگرافی‌ بارداری ، اگر پزشک مشکلی در قلب یا جریان خون جنین احساس کند ، برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص مشکل ، ممکن است سونوگرافی داپلر تجویز کند .

پزشک می‌تواند به وسیلۀ سونوگرافی داپلر ، جریان خون جنین را با دقت بررسی کند و هر نوع مشکل قلبی و عروقی را در جنین تشخیص دهد .

 Doppler ultrasound
Doppler ultrasound

همچنین در صورت وجود مواردی مثل دو یا چندقلویی ، رشد غیرطبیعی جنین ، بررسی عملکرد جفت ، تولید آنتی‌بادی RH منفی در خون مادر ، سابقۀ سقط جنین یا از دست دادن نوزاد در بدو تولد نیز ممکن است درخواست سونوگرافی داپلر داده شود .

اکوکاردیوگرافی قلب

در سونوگرافی معمول دورۀ بارداری که در سه ماهۀ دوم بارداری انجام می‌‌شود ، پزشک ممکن است احتمال وجود مشکل در قلب جنین را تشخیص دهد . در این صورت انجام اکوی قلب جنین تجویز می‌شود .

Eco cardiography
Eco cardiography

در این سونوگرافی ، جریان خون در سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌های جنین به طور دقیق بررسی می‌شود. همچنین در اکوی قلب ، مشکلات قلبی جنین مثل وجود حفره در قلب و مشکل در شریان‌های خونی قابل تشخیص است .

آزمایش پروفایل بیوفیزیکال

این آزمون در اواخر بارداری انجام می‌شود . در این آزمون سلامت کلی جنین و حرکات او مورد بررسی قرار می گیرد .

در بارداری‌های پرخطر نظیر از دست رفتن بارداری‌های قبلی در نیمۀ دوم بارداری ، وجود فشار خون بالا ، دیابت ، عدم رشد جنین در داخل رحم یا مواردی که زایمان به تأخیر افتاده است یا با تشخیص پزشک ممکن است آزمایش پروفایل بیوفیزیکال برای شما تجویز شود .

این آزمایش شامل سونوگرافی و تست بدون استرس است. در سونوگرافی مربوطه ، وضعیت تنفسی ، ماهیچه‌ها و حرکت جنین بررسی و حجم مایع آمنیوتیک اندازه‌گیری می‌شود .

سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی

در سونوگرافی سه‌بعدی ، شما می‌توانید یک تصویر سه‌بعدی از جنین مشاهده کنید و در نهایت عکسی از او را دریافت کنید و در سونوگرافی چهاربعدی ، با کنار هم قرار دادن عکس‌ها یک فیلم از حرکات جنین در اختیار شما قرار می‌گیرد .

اسکن سه‌بعدی و چهاربعدی به اندازۀ سونوگرافی معمولی امن است . با این حال ، انجام آنها صرفاً برای داشتن عکس یا فیلمی از جنین توصیه نمی‌شود .

3D and four-dimensional ultrasound
3D and four-dimensional ultrasound

با انجام این کار ، شما جنینتان را در معرض سونوگرافی‌های غیرضروری قرار می‌دهید . همین‌طور استفاده از امواج فراصوت برای مدت زمانی بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت ، طولانی‌تر از محدودیت‌های ایمنی است و توصیه نمی‌شود . با این حال، این نوع سونوگرافی‌ها اطلاعات بیشتری در مورد تشخیص ناهنجاری‌ها در اختیار پزشک می‌گذارد .

از آنجا که این نوع سونوگرافی جزئیات بیشتری را از زوایای مختلف نشان می‌دهد، در تشخیص‌ها به پزشکان کمک می‌کند تا برای برنامه‌ریزی‌های بعد از تولد تصمیم بگیرند .

Leave a Comment