آزمایش های رایج در آزمایشگاه پاتولوژی

آزمایشگاه پاتولوژی 

تحویل یک نمونه به آزمایشگاه پاتولوژی ، مجموعه­‌ای پیچیده از وقایع را آغاز می‌­کند که منجر به تشخیص و یا تفسیر پاتولوژیک می­‌شود. ممکن است که بسیاری از افراد نسبت به مراجعه به آزمایشگاه پاتولوژی و دادن نمونه بی میل باشند، اما باید بدانید که این آزمایش­ها بخش مهمی از فرآیند تشخیص و درمان بیماری را تشکیل می‌دهند.

اگر شما بیمار هستید، بسیاری از تصمیم‌­ها در رابطه با درمان شما به نتایج آزمایش­‌های خون و پاتولوژی شما برمی­‌گردد. یک پاتولوژیست نتایج آزمایشات مختلف را تفسیر می­‌کند و به دنبال اختلالاتی است که می ­تواند اشاره‌ای به بیماری­‌هایی از جمله سرطان و یا سایر بیماری­‌ها مربوط باشد.

از آنجا که این فرآیند مستقیما با سلامت شما و یا عزیزانتان در ارتباط است، باید مد نظر داشته باشید که انتخاب یک آزمایشگاه خوب و همچنین تجربه و مهارت و دانش دکتر پاتولوژیست در درمان بیماری یا جلوگیری از آن بسیار حائز اهمیت است. 

آزمایشگاه پاتولوژی
آزمایشگاه پاتولوژی

آزمایش های متداول در آزمایشگاه پاتولوژی کدامند ؟ 

برخی از آزمایش­‌های متداول قابل انجام در هر آزمایشگاه پاتولوژی عبارتنداز:

  • آزمون­های کارکردی کبد

اگر پزشک شما نیاز به یک نگاه دقیق به کبد شما دارد، ممکن است از شما بخواهد تا آزمایش‌­های کارکردی کبد را انجام دهید، تا آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و موادی که توسط کبد تولید و یا دفع می شوند، اندازه گیری شود.

اگر آزمایش­‌های شما آسیب کبدی را نشان دهد، ممکن است به این معنی باشد که شما یکی از بیماری‌ها یا عفونت هایی که بر کبد تأثیر می گذارد را دارید. این آزمایش­ها می ­تواند برای تشخیص زودرس و درمان ضروری باشند.


بیشتر بخوانید : فیبرواسکن کبد روشی غیرتهاجمی


  • بررسی آهن خون

بررسی میزان آهن شما به دکتر شما می­‌گوید که آیا آهن کافی در بدنتان دارید یا خیر. وجود آهن کافی برای عملکرد طبیعی گلبول‌­های قرمز ضروری است.

اگر سطح آهن شما پایین باشد، ممکن است کم خونی داشته باشید (علائم آن شامل خستگی و کمبود انرژی است) که احتمال دارد به بیماری‌­های اساسی اشاره داشته باشد.

داشتن بیش از حد آهن (هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آهن در خون) می‌تواند خطر ابتلا به شرایط جدی مانند بیماری کبد، نارسایی قلبی، آرتروز یا دیابت را افزایش دهد.

  • اندازه گیری کمی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

آزمایش TSH  اختلالات تیروئید مانند کم کاری تیروئید (هورمون تیروئید ناکافی)، پرکاری تیروئید (هورمون بیش از حد تیروئید) ، برخی از سرطان­‌ها و مشکلات خود ایمنی را بررسی می‌­کند.

TSH به تیروئید می­‌گوید تا هورمون‌های تیروئیدی را که برای کنترل بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تنفس، ضربان قلب، وزن بدن، دما و سطح انرژی لازم است را بسازد، لذا بررسی دقیق میزان آن مهم است.

  • آزمایش ادرار

آزمایش ادرار مجموعه‌ای از آزمایش‌­ها بر روی نمونه ادرار است که به دنبال کشف طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله بیماری کبد یا کلیه، دیابت و غیره است. عفونت ادراری نیز ممکن است با این آزمایش یا آنچه که به عنوان کشت ادرار شناخته می‌شود، تشخیص داده شود.

  • تست‌های انعقادی

تست‌های انعقادی، شرایط انعقادی خون را بررسی می‌کنند و همچنین به بررسی اثربخشی داروهای ضد انعقاد می‌پردازند.


مرکز سونوگرافی اصفهان


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

Leave a Comment