سونوگرافی بیضه ها

سونوگرافی بیضه ها | بیضه ها که اعضاء اصلی تولید مثل در مردان به حساب می آیند نیز ممکن است بنا به دلایلی متعددی تحت سونوگرافی قرار گیرند. از جمله این موارد میتوان به واریکوسل (گشادی و اتساع سیاهرگهای بیضه)، هیدروسل (آب آوردن کیسه بیضه) و بیضه های پایین نیامده (بیضه هایی که پایین نیامده یا به داخل کانال کشاله ران و شکم کشیده شده اند)، ضربه های وارده به بیضه و پیچش بیضه ها و … اشاره نمود. معمولاً در حین بررسی سونوگرافی واریکوسل از بیمارخواسته میشود تا نفس عمیق کشیده و آن را در سینه حبس کند تا وریدهای بیضه برجسته تر شده و راحتتر تحت بررسی قرار گیرند. به علاوه بیضه ها و کیسه بیضه در حالت ایستاده نیز تحت بررسی قرار میگیرند.
حتماً نوزاد پسرتان را در ماه اول پس از تولد جهت معاینه بیضه ها به نزد متخصصین اطفال ببرید. توجه داشته باشید که پایین نیامدن بیضه ها و باقیماندن آنها در داخل شکم و کانال اینگوینال (کشاله ران) احتمال نازایی و بروز سرطان در بیضه ها را افزایش میدهد، لذا باید سریعاً تحت درمان و در صورت نیاز دیگر اقدامات لازم و جراحی قرار گیرند.

 آمادگیهای پیش از سونوگرافی بیضه ها

ـ سونوگرافی بیضه ها نیاز به آمادگی خاصی ندارد.
ـ رعایت بهداشت محدوده دستگاه تناسلی خارجی لازم است.
ـ هرچند اجباری در حذف موهای ناحیه زهار وجود ندارد و رعایت بهداشت منطقه کافی است ولی بهتر است که روز قبل از مراجعه اقدام به نظافت موهای این ناحیه بنمایید.

انتظار چه چیزی داشته باشیم

سونوگرافی بیضه توسط متخصص صورت می‌گیرد که در اینجا می‌تواند رادیولوژیست و یا اورولوژیست باشد. قبل از شروع آن، باید هر آنچه در حین انجام رخ می‌دهد به فرد توضیح داده شود.

 

سونوگرافی معمولاً حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

قبل از انجام آن از فرد خواسته می‌شود تا به پشت روی میز دراز بکشد. در حین آن ممکن است نیاز باشد تا فرد بر روی یک سمت بدن دراز بکشد.

سونوگرافی بیضه خارج از بدن انجام می‌شود. دستگاهی کوچک که در دست قرار می‌گیرد به نام ترانسوندر برای گرفتن تصاویر استفاده می‌شود.

پزشک ممکن است از ژلی بر پایه آب بر روی کیسه بیضه استفاده کند تا مطمئن شود تماس خوبی بین پوست و ترانسوندر ایجاد می‌شود. ژل همچنین اجازه می‌دهد تا تراسوندر به نرمی بر روی پوست حرکت داده شود تا تصاویر واضحی گرفته شود. ژل ممکن است حس خنکی بر روی پوست ایجاد کند، به همین دلیل گاهی اوقات از قبل مقداری گرم می‌شود.

متخصص ترانسوندر را بر روی کیسه بیضه عقب جلو می‌کند تا بتواند تصاویری از بیضه‌ها ایجاد کند. فشار از سمت تراسوندر معمولاً بسیار سبک است اما اگر فرد در آن ناحیه دچار تورم و یا بیماری باشد کمی احساس ناراحتی کند.

بعد از پایان سونوگرافی پزشک ژل را از روی پوست حذف می‌کند و ژل باقی مانده نیز به‌سرعت خشک می‌شود و لباس را لکه دار نمی‌کند.

 

نتایج سونوگرافی

تصاویر سونوگرافی معمولاً به‌سرعت پردازش می‌شوند. گاهی اوقات متخصص سونوگرافی قادر است نتایج را به‌سرعت به فرد منتقل کند.

اگر پزشک نتواند نتایج را در زمان انجام سونوگرافی به فرد انتقال دهد شاید نیاز به قرار مجدد باشد. رادیولوژیست نتایج را بررسی و تفسیر می‌کند.

برخی از اورولوژیست ها ممکن است سونوگرافی را در مطب خود اجرا و تفسیر کنند و سپس نتایج را به پزشک اصلی و یا مرکز درمانی ارسال کنند.

با توجه به نتایج پزشک ممکن است انجام آزمایش‌ها و تست‌های دیگری را توصیه کند.