انواع تکنیک‌ های سونوگرافی بارداری | سونوگرافی پستان اصفهان

انواع تکنیک‌ های سونوگرافی بارداری

جهت آشنایی با انواع تکنیک‌ های سونوگرافی بارداری با ما همراه باشید.

  • سونوگرافی ترانس واژینال

این شکل از سونوگرافی غالباً در تمام طول بارداری فقط یک بار آن هم در شروع بارداری و برای تشخیص وضعیت بارداری و ساک حاملگی انجام می‌شود. با توجه به اینکه در این روش پروب سونوگرافی وارد واژن می‌شود و تصویر کاملاً واضحی از محیط رحم ارائه می‌دهد، دقت بالایی دارد؛ اما در عین حال به دلیل اینکه اندکی تهاجمی است، در سایر مراحل بارداری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

  • سونوگرافی استاندارد یا شکمی

به جز اولین سونوگرافی بارداری که واژینال انجام می‌شود، سایر انواع سونوگرافی‌های لازم برای زن باردار به صوت شکمی انجام می‌شود. گاهی لازم است در شروع سونوگرافی شکمی مثانه پر باشد و سپس خالی شود و ادامه سونوگرافی انجام شود. در هر صورت سونوگرافی شکمی متداول‌ترین شکل سونوگرافی در تمام طول بارداری است.

 

  • سونوگرافی اولتراسوند پیشرفته

این سونوگرافی نیز شکمی انجام می‌شود، اما دستگاه سونوگرافی آن متفاوت و از نوع پیشرفته‌تر است. زمانی از این سونوگرافی استفاده می‌شود که به هر دلیل روی پارامترهایی از سلامت جنین شک و شبه وجود داشته باشد و نیاز به بررسی بیشتر باشد.

  • سونوگرافی دوپلر اولتراسوند

این مدل از انواع سونوگرافی در زمان بارداری با تغییر مختصر در فرکانس امواج فراصوتی، اکوی جریان خون را با فرکانس متفاوت و طیف‌های رنگی مختلف روی مانیتور سونوگرافی نشان می‌دهد. این تغییرات با کیفیت Bounce off به‌وجود می‌آید.

 

  • سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

این سونوگرافی خیلی رایج و لازم نیست؛ اما در هر صورت به کمک پروب با طراحی و نرم افزار خاص تصویر سه بعدی یا چهار بعدی (تصویری واضح‌ تر) از جنین ارائه می‌ دهد. در نتیجه صورت و حرکات جنین کاملاً قابل رؤیت است.

 

  • اکو کاردیوگرافی قلب جنین

برای بررسی آناتومی و عملکرد قلب جنین و به خصوص آنومالی‌‌های قلب جنین (Congenita Heart Defect) از این سونوگرافی استفاده می‌شود.

 

انواع تکنیک‌ های سونوگرافی بارداری | سونوگرافی پستان اصفهان

 

| اینستاگرام رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان|

 

آمادگی برای سونوگرافی بارداری

بسته به نوع سونوگرافی ممکن است از مادر خواسته شود مقداری زیادی مایعات نوشیده و یا از ادرار کردن قبل از انجام این تست خودداری کند. در صورتی که پزشک برای شما سونوگرافی ترانس شکمی را تجویز نموده است بهتر است لباس گشادی بپوشید تا بتوانید شکم خود را به راحتی در معرض دید سونوگرافیست برای قرار دادن مبدل قرار دهید.

 

عوارض جانبی سونوگرافی بارداری

از میان انواع سونوگرافی بارداری برخی برای جنین خطر دارد، همانند سونوگرافی سه و چهار بعدی که فقط در موارد ضروری باید مورد استفاده قرار بگیرد. به طورکلی سونوگرافی روشی غیرتهاجمی است که اگر به درستی از آن استفاده شود عوارضی برای جنین نخواهد داشت.

 


مطالعه بیشتر :

سونوگرافی بارداری دو قلو

سونوگرافی بارداری و تشخیص خاص

زمان بندی سونوگرافی های بارداری

 

Leave a Comment