تصویربرداری سونوگرافی

تصویربرداری سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی یک نوع دستگاه تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا ، اندامها و ساختارهای داخل بدن را نگاه می کنند .
متخصصان از آن برای مشاهده قلب ، رگ های خونی ، کلیه ها ، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می کنند .

در دوران بارداری ، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند . بر خلاف اشعه ایکس ، امواج این معاینه شما را به اشعه ای منعکس نمی کند و مضر نمی باشد .

همانطور که میدانیم در روش های تصویر برداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار میگیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد میتواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود . ولی در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده ای نمی شود .

مکانیسم تصویربرداری سونوگرافی چگونه است ؟

سونوگرافی بی خطر و بدون درد است و تصاویری از داخل بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می کند. این تصویربرداری ، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل است که به صورت مستقیم روی پوست قرار می گیرد .
امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود. معاینات سونوگرافی از پرتوی های مضر استفاده نمی کند (همانطور که در اشعه ایکس استفاده می شود) ، بنابراین برای بیمار خطرناک نمی باشد .

در طول معیانه، شما روی یک تخت قرار می گیرید. یک تکنسین یا پزشک مخصوص دستگاهی را به نام مبدل بر روی بخشی از بدن شما حرکت می دهد. این مبدل ، امواج صوتی را ارسال می کند که از بافت درون بدن شما تصویربرداری می کند .

این مبدل نیز امواجی را که پشت سر می گذارد تصویربرداری می کند و آن ها را ضبط می کند. دستگاه سونوگرافی (اولتراسوند) تصاویری از امواج صوتی ایجاد می کند .

امواج بازتابیده شده از بدن به توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود . پزشک متخصص تصویربرداری این تصاویر را بر روی مانیتور دستگاه دیده و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند .

در سونوگرافی ، بیشتر بافت های نرم اندام دیده شده و بررسی میشوند . پس سونوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست ولی با آن میتوان بعضی مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را بررسی کرد.

محدودیت های تصویربرداری سونوگرافی

تصویربرداری سونوگرافی یک روش ایده آل برای روده پر از هوا و یا اندام های مبهم روده نیست . در اغلب موارد ، امتحان باریم ، سی تی اسکن و MRI روش انتخاب در چنین محیطی است .

همچنین این روش برای نفوذ به استخوان دشوار است و بنابراین تنها می تواند سطح بیرونی ساختارهای استخوانی را ببیند و نه آنچه که در درون آن قرار دارد (به جز در نوزادان) . برای تجسم ساختار داخلی استخوان ها یا مفاصل خاص ، دیگر روش های تصویربرداری مانند MRI معمولا استفاده می شود .

چه کسی نتایج سونوگرافی را تفسیر می کند ؟

رادیولوژیست ، یک پزشک می باشد که آموزش دیده است تا برای نظارت و تفسیر نتایج ، تصاویر را تجزیه و تحلیل کرده و یک گزارش امضا شده را به پزشک شما ارسال کند .

معمولا پزشک خودتان شما را از نتیجه معاینه مطلع می سازد . در برخی موارد ، رادیولوژیست ممکن است در مورد نتایج با شما صحبت کند .

Leave a Comment