سونوگرافی بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداری | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداری

بیماری تروفوبلاستیک بارداری (GDT) ، گروهی از تومورهای نادر است که شامل رشد غیر طبیعی سلول های داخل رحم یک زن است.

ترفو یا Tropho به معنی تغذیه و بلاست blast به معنی جوانه یا سلول تکوینی اولیه است. بیماری تروفوبلاست بارداری، مانند سرطان دهانه ی رحم یا سرطان آندومتر (پوشش داخلی رحم)، از سلول های رحم توسعه نمی یابد، بلکه رشد این تومورها در سلول هایی شروع می شود که در طول بارداری، به طور طبیعی درون جفت، رشد و توسعه می یابند.

بیماری تروفوبلاستیک در یک لایه از سلول هایی به نام تروفوبلاست شروع می شوند که معمولاً دور جنین را احاطه نموده اند.

بیشتر بیماریهای تروفوبلاستیک خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و عمیقاً درون بافت های بدن حمله نمی کنند یا به سایر نقاط بدن گسترش پیدا نمی کنند. اما برخی بدخیم (سرطانی) هستند.

بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداری، سونوگرافی است. سونوگرافی می تواند بسیاری از موارد GTD که در رحم هستند شناسایی کند و اگر پزشک، مشکوک به وجود مشکلی باشد، به احتمال زیاد یکی از اولین آزمون هایی است که انجام می شود.

این تست از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندام های داخلی استفاده می کند.

وسیله ای به نام مبدل (transducer) امواج صوتی ایجاد می کند و پس از آن، هنگام جهش بافت های بدن، اکو یا پژواک آنها ثبت می شود.

این پژواک توسط یک کامپیوتر به یک تصویر سیاه و سفید تبدیل شده می شود که بر روی صفحه کامپیوتر نمایان است.

سونوگرافی بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداری | سونوگرافی پستان اصفهان

اینستاگرام رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان

 

علت بیماری تروفوبلاستیک بارداری

این تومورها بسیار نادر بوده و به دنبال از کنترل خارج ‌شدن تکثیر سلول‌های جفتی ایجاد می‌شوند (به احتمال زیاد وجود اختلالات کروموزومی در این عدم کنترل رشد دخیل می باشد).

به عبارتی این شروع تومورها با حاملگی است. منشأ آن سلولهای سیتوتروفوبلاست و یا سلولهای سازنده جفت می باشد. این سلولها به طور نرمال ابتدا برآمدگی انگشت مانند و نازکی را تشکیل میدهند که به آن Villi یا پرز می گویند.

این پرزها به داخل لایه های مختلف رحم رشد نموده و در نهایت جفت (به عنوان عضو محافظت کننده و تغذیه کننده جنین در حال رشد) را می سازد.

 


مطالعه بیشتر:

علائم و انواع بیماری تروفوبلاستیک بارداری

 

Leave a Comment