آشنایی با سرطان پستان و انواع آن

سرطان پستان 

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان ایرانی است. سرطان پستان سرطانی است که هم در زنان و هم در مردان دیده می شود، اما شیوع آن در زنان بسیار بیشتر از مردان است. به طوری که از هر ۸ زن ۱ نفر در طول عمرش به سرطان سینه مبتلا می شود و ۱ نفر در هر ۵ نفر از کسانی که تشخیص داده می شوند زیر ۵۰ سال دارند و حدود دو سوم در سنین بالاتر از ۵۰ سال هستند. سرطان سینه در مردان تنها ۱% کل موارد سرطان سینه را تشکیل می دهد.

سرطان پستان و جایگاه آن در دنیا

به دلیل آگاهی های خوبی که در چند سال اخیر شده و همینطور حمایت های مالی که برای پیشبرد تحقیقات در این باره در همه جای دنیا شده، پیشرفت های خوبی در تشخیص و درمان سرطان پستان صورت گرفته. طول عمر افراد با سرطان پستان بیشتر شده و همچنین میزان مرگ و میر نیز کاهش چشمگیری داشته، که همه این ها به دلیل عواملی مانند تشخیص زودهنگام، رویکردهای درمانی جدید در حوزه پزشکی شخصی و همینطور درک عمیق تر اساس این بیماری بوده است.


بیشتر مطالعه کنید : آزمایش های تشخیصی بیماری های پستان


انواع سرطان پستان

سرطان سینه در بافت پستان، عمدتا در کانال های شیری (ductal carcinoma) یا غدد (lobular carcinoma) ایجاد می شود. که البته در همه انواع مختلف، معمولا همه آنها به عنوان سرطان سینه شناخته و درمان می شوند، حتی اگر اولین باری که تشخیص داده می شود، پس از آن باشد که سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن منتقل شده باشند، که در این موارد، سرطان به عنوان سرطان متاستاتیک یا پیشرفته سینه نامیده می شود.

اما در کل انواع مختلف سرطان سینه به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  1. آنژیوسارکوما
  2. سرطان با منشا مجاری درجا (Ductal carcinoma in situ ,DCIS)
  3.  سه گانه منفی
  4.  التهابی
  5. کارسینوم لوبولار مهاجم
  6. موسینوس کارسینومای پستان (mucinous carcinoma)
  7. سرطان مردان
  8. بیماری پاژه پستان
  9. سرطان  عودکننده

تاثیر بیوپسی در گسترش سرطان سینه


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

Leave a Comment