سونوگرافی پستان اصفهان سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی تیروئید

 سونوگرافی تیروئید برای بررسی ناهنجاری های تیروئید از جمله موارد زیر استفاده می شود:

  • کیستها
  • گره ها
  • تومورها

کاربردهای سونوگرافی 

سونوگرافی یا اولتراسوند (فراصوت) یک درمان بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می شود. پزشک اغلب از سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از جنین در حال رشد در دوران بارداری استفاده می کند.

سونوگرافی تیروئید ممکن است در صورتی که نتیجه آزمایش عملکرد تیروئید غیر طبیعی بوده و یا در صورتی که پزشک احساس می کند زایده ای در معاینه گردن لمس کرده است، تجویز شود. همچنین سونوگرافی ممکن است برای بررسی کم کاری یا پر کاری غده تیروئید انجام شود.

ممکن است سونوگرافی تیروئید به عنوان بخشی از معاینه کلی بیمار انجام شود. سونوگرافی تصاویری با کیفیت بالا از اندامها ایجاد می کند که به تشخیص بهتر مشکلات بیمار کمک می نماید. همچنین ممکن است پزشک در صورتی که متوجه تورم، درد یا عفونت شود که نمی توان علت آن را مشخص کرد، سونوگرافی تیروئید انجام دهد.

سونوگرافی ممکن است در صورت نیاز به نمونه برداری از این اندام یا بافتهای پیرامون برای بررسی مشکل موجود، استفاده شود.

سونوگرافی پستان اصفهان سونوگرافی تیروئید

چگونه می توان برای سونو آماده شویم؟

احتمالا سونو در بیمارستان انجام می شود. شمار رو به رشدی از مراکز مجهز سرپایی نیز می توانند سونو انجام دهند. پیش از این کار باید هر گونه زیور آلات گردن را در بیاورید چرا که ممکن است مسیر تصویر برداری از گلو را مسدود نماید. از شما خواسته می شود لباس خود را در آورده و به پشت دراز بکشید.

ممکن است پزشک توصیه کند برای افزایش کیفیت و وضوح تصویر، ماده حاجب به جریان خون شما تزریق شود. این کار خیلی سریع با استفاده از سوزن انجام می شود.


برخی از کاربردهای رایج سونوگرافی چیست ؟

پیام بگذارید