چه زمان نیاز به سونوگرافی تیروئید خواهید داشت؟

برای بررسی تمامی مشکلات موجود در تیروئید از سونوگرافی تیروئید استفاده می کنند . بیشتر ندول ها یا گره های تیروئید ، غیرسرطانی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند. علت ایجاد ندول های تیروئید مشخص نیست ولی اغلب  ندول ها زمینه خانوادگی دارند، یعنی اگر پدر و مادر ندول تیروئید داشته باشند، به احتمال زیاد فرزندان هم هم دچار آن خواهند شد همچنین افرادی که در معرض تابش اشعه قرار می گیرند، بیشتر دچار این ندول ها می شوند.

علائم تیروئید

بیشتر ندول های تیروئید خیلی کوچک هستند و افراد خودشان نمی توانند انها را پیدا کنند، زیرا این ندول ها به راحتی حس نمی شوند و معمولا علامتی ندارند اما اگر بزرگ باشند، می توان آن را حس کرد و باعث ورم گردن می شوند و فرد علامت دار می شود. مثل:

  • احساس درد در ناحیه گلو و یا گرفتگی گلو
  • سخت شدن بلع غذا
  • تنفس سخت و مشکل

ندول ها ممکن است همراهی با پرکاری یا کم کاری تیرویید داشته باشند. عصبی بودن، ضربان تند قلب، تعریق زیاد و یا کاهش وزن که این ها علائم پرکاری تیروئید هستند که در این حالت، غده تیروئید هورمون زیادی تولید می کند.
احساس خستگی یا افسردگی، مشکلات حافظه، داشتن یبوست، خشکی پوست یا احساس سرما که این ها علائم کم کاری تیروئید هستند که در این حالت، غده تیروئید هورمون کافی تولید نمی کند.

سونوگرافی پستان اصفهان سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی تیروئید

اولین نشانه سرطان تیروئید، وجود یک گره یا ندول در غده تیروئید است که این موضوع با یک سونوگرافی دقیق از تیروئید و بعد نمونه‌برداری سوزنی از این گره مشخص می شود. در صورتی که سلول‌های سرطانی در گره وجود داشته باشند، پاتولوژیست آن را تشخیص می‌دهد و گزارش می‌کند.

سرطان تیروئید در سنین جوانی و میانسالی شیوع دارد و در خانم‌ها شایع‌تر است. این بدخیمی اگرچه نسبت به سرطان‌های ریه، پستان، پوست و کولون خیلی شایع نیست، اما جزو سرطان‌های با شیوع متوسط است به طوری که بروز آن حدود یک در ده هزار نفر در سال است .

آنچه در مورد تیرویید اهمیت دارد این است که توده‌های بدخیم تیروئید اگر بموقع تشخیص داده و درمان شوند بخوبی کنترل شده و بیمار معمولا عمر طولانی و عادی خواهد داشت.این مساله اهمیت سونوگرافی خوب تیرویید را مشخص می کند.

گریدینگ TIRADS، جدیدترین روش سونوگرافی تیروئید

در موسسه نسیم پرتو سونوگرافی تیرویید به روش جدید گریدینگ TIRADS انجام می شود که یک تقسیم بندی جدید و بین المللی گره های تیرویید می باشد و می تواند ریسک بدخیمی هر گره بطور مجزا مشخص کند.


سونوگرافی تیروئید چیست؟

Leave a Comment