گاید وایر

گاید وایر آنژیوپلاستی و گاید وایر آنژیوگرافی دو اصطلاح تخصصی در حوزه پزشکی و عروق هستند که احتمالاً به صورت عمومی چندان با آنها سروکار نداشته اید. این دو ابزار تأثیر مهمی بر فعالیت عروق و بازگرداندن آنها به حالت طبیعی دارند. استفاده از هر کدام از این تجهیزات مربوط به بخش خاصی از بدن است و وظایف آنها با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل در این مطلب کاری به گاید وایر آنژیوگرافی نداریم و میخواهیم به صورت تخصصی به بررسی گاید وایر آنژیوپلاستی بپردازیم. گاید وایر آنژیوپلاستی هم برای عروق کرونری و هم برای سایر عروق بدن کاربرد دارند و به همین دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش گاید وایر بوستون Boston در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گاید وایر قلب و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت گاید وایر با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

گاید وایر آنژیوپلاستی چیست؟

گاید وایر آنژیوپلاستی (guide wires angioplasty) ابزاری برای سهولت در انجام فرآیند آنژیوپلاستی و همچنین باز کردن عروق بدن به هنگام گرفتن آن هستند. به طور کلی برای درک این ابزارها و نحوه عملکرد آنها، لازم است که فرآیند آنژیوپلاستی و همچنین گایدوایر را به صورت مجزا تعریف کنیم. آنژیوپلاستی یک فرایند پزشکی همانند آنژیوگرافی است که با استفاده از یک سیم مخصوص، رگهای گرفته شده بدن باز می شوند و می توانند فعالیت طبیعی خود را انجام دهد. در این فرآیند، سیم دستگاه گایدوایر از دهانه رگ وارد آن شده و کنترل آن از بیرون بدن فرد انجام میگیرد. در این روش حرکت سیم باعث می شود که تنگی رگ در قسمت‌های گرفته به کمک سیم باز شده و عروق به حالت اولیه و طبیعی خود برمی گردد.

کلمه گایدوایر از دو بخش گاید و وایر تشکیل شده است. کلمه گاید در زبان انگلیسی به معنی راهنما و کلمه وایر به معنی سیم است. این دستگاه از دو بخش تشکیل شده که بخش گاید بر روی بدن فرد قرار می گیرد و به عنوان راهنما در اختیار پزشکان است. پزشک با باز کردن رگ فرد امکان ورود سیم به داخل رگ خونی او را فراهم کرده و به کمک قسمت راهنما می‌تواند آن را به سمت های مختلف حرکت دهد. همکاری این دو قسمت باعث انجام فرآیند آنژیوپلاستی شده و عروق فرد باز می شود. مرحله آخر کار این دستگاه ها شامل استنت گذاری است. استنت یک ابزار لوله مانند بسیار کوچک با قطری اندازه رگ خونی است که در محل تنگی عروق قرار می‌گیرد و مانع از بسته شدن مجدد رگ میشود. استفاده از استنت تاثیر مهمی در انجام آنژیوپلاستی دارد و کیفیت آن را حفظ می‌کند. شرکت اطلس طب نور نماینده محصولات بوستون در ایران مانند گایدینگ کتتر و استنت قلب می باشد.

انواع سیم در گاید وایر

سیم یا همان وایر نقش مهمی در عملکرد گایدوایر آنژیوپلاستی دارد. در واقع عملکرد دستگاه به طور مستقیم به نحوه حرکت سیم در داخل رگ بیمار وابسته است. سیم استفاده شده در این دستگاه ها به دو شکل هستند که نوع رایج آنها شامل سیم های فولادی یا سیم های هسته ای نیتینول هستند که به همدیگر پیچ و تاب خورده اند. نوع دوم سیم های خشک و غیرقابل انعطاف هستند که شامل یک مفتول کامل هستند.

سیم های پیچ خورده یا بافته شده انعطاف پذیری و قابلیت کشسانی بالایی دارند و مقاومت آنها در برابر ضربه بالاست. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که دستگاه گاید وایر آنژیوپلاستی کارایی بالایی در باز کردن رگهای بدن و نفوذ به بخش های پیچیده بدن داشته باشد. سیم های خشک و مفتول مانند دارای یک نوک تیز با بدنه های سفت و محکم هستند که امکان حرکت آنها را آسان تر می کند. معمولا سیم ها دارای یک پوشش پلیمری از جنس سیلیکون یا پلی تترا فلوئورو اتیلن هستند که امکان حرکت آنها را در داخل عروق راحت‌تر می‌کند. گاید وایر آنژیوپلاستی دارای سیم بافته شده برای بخش های پیچیده بدن مناسب تر هستند و از مدل دیگر برای رگ های سخت با میزان گرفتگی بالا استفاده می شود.

انواع گاید وایر آنژیوپلاستی و وظیفه هر کدام از آنها

بطور کلی دسته‌بندی انواع گاید وایر آنژیوپلاستی با توجه به محل استفاده از آنها و همچنین وظیفه‌ای که برای باز کردن عروق بر عهده دارند، انجام می گیرد. مطمئناً عروق بدن شرایط یکسانی ندارند و هر کدام از آنها با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد، از طول و قطر متفاوتی برخوردار هستند. این موضوع باعث شده است که دو نوع کلی گایدوایر آنژیوپلاستی داشته باشیم:

  • گاید وایر آنژیوپلاستی PTCA: این مدل برای آنژیوپلاستی کرونر داخل مفصل استفاده می‌شود و معمولاً از آن برای باز کردن شریان های عروق کرونری استفاده می شود. بنابراین طبیعی است که اندازه و شکل این گاید وایر با توجه به محل استفاده از آن تغییر کند و نیاز به بررسی وضعیت بیمار داشته باشد.
  • گاید وایر آنژیوپلاستی PTA: این مدل برای آنژیوپلاستی کرونر پوستی استفاده می شود و در مورد سایر شریان های بدن قابل استفاده است. این ابزارها کاربرد بیشتر و متنوع تری دارند و به عنوان یک ابزار عمومی شناخته می شوند.

کاربردهای گاید وایر آنژیوپلاستی

همانطور که در بند های قبلی توضیح داده شد، گاید وایر آنژیوپلاستی به عنوان ابزاری برای باز کردن محل تنگی عروق کرونری استفاده میشود. این تنگی می تواند ناشی از تجمع چربی در داخل عروق یا تغییر ساختار آنها به دلیل مواردی مانند سکته باشد. در هر صورت پزشکان نیاز دارند که روش‌های دیگری برای باز کردن این تنگی استفاده کنند که مهمترین آنها استفاده از گاید وایر است.

گاید وایر آنژیوپلاستی ابزار خوبی برای استنت گذاری در داخل عروق است. در واقع زمانی که پزشک گاید وایر یا به شکل واقعی­تر سیم گاید وایر را وارد عروق بیمار می کند، حرکت سیم در داخل عروق باعث باز شدن آن می شود. اما این حرکت ممکن است به گذر زمان مجدداً باعث بازگشت تنگی به حالت اولیه شود. در اینجا پزشکان از استنت استفاده می‌کند که در محل تنگی عروق قرار می‌گیرند و مانع از بازگشت آن به حالت قبلی می‌شود. استنت کار گذاشته شده در داخل رگ به صورت مادام العمر باقی می ماند و وظیفه آن جلوگیری از بازگشت رگ خونی به حالت قبل است. این اطلاعات نشان می‌دهد که گایدوایر آنژیوپلاستی می ‌تواند در انجام بسیاری از کارهای پزشکی و باز کردن عروق خونی نقش مهمی داشته باشد و به همین دلیل اهمیت ویژه ای به آن می دهند.

رادیولوژی و سونوگرافی تشخیصی سرو دکتر نینا زاهدی نژاد