تفاوت های سفالومتری ديجيتالی و فيلمی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی تفاوت های سفالومتری دیجیتالی و فیلمی

در این مطلب از سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان به بررسی تفاوت های سفالومتری دیجیتالی و فیلمی، مزایا و کاربرد های آن می پردازیم. امروزه تمام پزشکان در حوزه دندانپزشکی برای تعیین و تشخیص دقیق هر گونه عارضه و بیماری های دندانی و دهانی از رایوگرافی کمک می گیرند. رادیوگرافی در این حوزه پیشرفت های قابل توجهی داشته است. تکنولوژی اخیر دیجیتالی خارج دهانی که با کامپیوتری شدن بسیاری از درمانهای ارتودنسی همراه شده است، سفالومتری دیجیتال را برای کلینسین ها انجام پذیر نموده است.

دستگاههای رادیوگرافی فیلمی به سرعت جای خود را به دستگاههای دیجیتالی می دهند و تصویر را از طریق صفحات فسفری و یا Charged Couple Detectors به دست می آورند که هر دوی آنها نسبت به فیلم مزیت های بسیاری دارند. سفالومتری نوعی از تصویربرداری فک و دندان است که در آن می‌توان درجهت نیمرخ از فک تصویربرداری نمود و غالباً پیش از انجام ارتودنسی میشود.

مزایای سفالومتری دیجیتالی در مقابل سفالومتری فیلمی

 • دوز پایین تابش اشعه به بیمار
 • پوشش کامل دندان‌ها و استخوان صورت
 • نیاز به مدت زمان بسیار کوتاه برای ثبت تصاویر
 • راحتی ذخیره سازی اطلاعات نسبت به روش‌های سنتی
 • راحتی انجام پروسه بر روی بیمار (قرار نگرفتن هیچگونه فیلمی در دهان بیمار)
 • توانایی استفاده از آن در بیمارانی که نمی‌توانند دهان خود را باز کنند به طور مثال در اثر trismus

کاربرد سفالومتری دیجیتال

 • می توان دندان ها را اندازه گیری کرد.
 • نمای پروفایل جانبی از صورت را نشان می دهد.
 • تصویر ارتباط بین فک و استخوان گونه را نشان می دهد.
 • شکستگی ها و سایر آسیب های دندان و فک مشاهده می شود.
 • می توان از آن در برنامه ریزی برای درمان ارتودنسی استفاده کرد.
 • می توان از طریق آن اطلاعاتی درباره ی مشکلات بایت یا مال اکلوژن (جفت شدن غیرطبیعی دندان ها روی هم) به دست آورد.
 • برای اینکه اختلالاتی مثل آپنای خواب را تشخیص دهند، به این دلیل که این نوع از عکسبرداری راه هوایی بیمار را نشان می دهد.

آمادگی پیش از انجام سفالومتری دیجیتال

ممکن است از شما خواسته شود که به‌عنوان یک اقدام احتیاطی برای محافظت از بدن خود در برابر پرتو ایکس، یک پیش‌بند سربی بپوشید. وجود هر نوع فلز در ناحیه‌ای که در حال تصویربرداری است، ممکن است باعث تداخل در روند کار شود. بسیاری از آزمایشات تصویر برداری در دوران بارداری انجام نمی‌شوند تا جنین در معرض اشعه قرار نگیرد. در صورت نیاز به عکس‌برداری با اشعه ایکس ، اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن تماس نوزاد با تشعشعات انجام می‌شود.

بررسی کاربردهای تصاویر رادیوگرافی سفالومتری با اشعه ایکس | سونوگرافی پستان اصفهان

روش انجام سفالومتری دیجیتال

سفالومتری در دو وضعیت رخ و نیم رخ انجام می شود که نوع نیم رخ آن کاربرد بیشتری دارد. در لترال سفالومتری سر به صورت نیم رخ بین تیوب و دتکتور یا کاست به وسیله نگه دارنده قرار می گیرد و خط فرانکفورت یا همان اینفرو اوربیتو مئاتال لاین موازی سطح افق قرار می گیرد. دندان های عقب روی هم قرار گرفته و لب ها باید شل و آزاد باشد و روی هم نباشند. در سفالوگرام استاندارد باید کف سینوس های مگزیلاری با افق موازی باشد و سر لترال واقعی باشد. در سفالومتری رخ، سر در وضعیت PA قرار می گیرد، صورت به سمت دتکتور و پشت سر به سمت تیوب با نگه دارنده قرار می گیرد. خط فرانکفورت با افق موازی و دندانها از عقب روی هم قرار می گیرند
در این روش، سر بین بازوی چرخان مکانیکی و نگهدارنده فیلم که روی بازوی دیگر است، قرار می گیرد. بازوی مکانیکی در اطراف سر می چرخد و تصویر صورت، دهان و دندان ها را ثبت می کند. شفافیت و وضوح این تصاویر به موقعیت و طرز قرارگیری بدن بستگی دارد. تصاویر معمولاً بزرگنمایی 30٪ دارند، بنابراین هرگونه علائم پوسیدگی، بیماری یا آسیب دیدگی قابل مشاهده و درمان است. پس از عکسبرداری اشعه X سفالومتریک، دندانپزشک قادر به دیدن پروفایل جانبی کامل سر خواهد بود.

عوارض سفالومتری دیجیتال

بر اساس مطالعات انجام‌ شده گرافی دندان یکی از تصویربرداری‌ هایی است که در آن از کمترین میزان پرتو استفاده می‌شود. زنان باردار یا زنانی که احتمال بارداری در آنها وجود دارد، باید از دریافت هرگونه اشعه ایکس خودداری کنند؛ زیرا این پرتوگیری برای رشد جنین ایمن نیست.


مطالب پیشنهادی:

تشخیص و درمان سرطان سینه مردان

کاندید سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال

مزایا و عوارض فلوروسکوپی

Leave a Comment