ماموگرافی در سینه های دارای پروتز | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی ماموگرافی در سینه های دارای پروتز

ماموگرافی یک تصویر اشعه ایکس از پستان است. پزشکان برای بررسی و معاینه سینه از ماموگرافی استفاده می کنند. ماموگرافی منظم یکی از بهترین آزمایشاتی است که پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، گاهی تا سه سال قبل از اینکه بتوان آن را احساس کرد، انجام می دهند. در ادامه مطلب امروز سایت مرکز رادیولوژی سرو سونوگرافی پستان اصفهان ماموگرافی در سینه های دارای پروتز را مورد بررسی قرار دهیم.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی اغلب می تواند نواحی غیر طبیعی در پستان را نشان دهد. آن ها نمی توانند به طور قطعی تشخیص دهند که آیا یک ناحیه غیر طبیعی سرطان است یا خیر، اما می توانند به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کنند تا تصمیم بگیرند که آیا آزمایش بیشتری (مانند بیوپسی سینه ) مورد نیاز است یا خیر. انواع اصلی تغییرات سینه که با ماموگرافی یافت می شوند عبارتند از:

  • کلسیفیکاسیون ها
  • توده ها
  • عدم تقارن

مزیت های ماموگرافی

ماموگرافی سالانه می تواند زندگی شما را نجات دهد. تشخیص زودهنگام سرطان سینه خطر مرگ و میر را تقریباً 30 درصد کاهش می دهد.تشخیص زودهنگام بهترین پیشگیری است. ماموگرافی می تواند بافت غیرطبیعی سینه را تقریباً دو سال قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. ماموگرافی شانس شما را برای حفظ سینه افزایش می دهد. تشخیص زودهنگام سرطان پستان موضعی احتمال نیاز به ماستکتومی (برداشتن سینه) را کاهش می دهد. اگر بین 45 تا 50 سال سن دارید، زمان آن فرا رسیده است که ماموگرافی سالانه خود را برنامه ریزی کنید. متخصصان ماهر ما آماده کمک به شما در زمینه خدمات ماموگرافی هستند.

نحوه ماموگرافی سینه های دارای پروتز

مهم است که قبل از شروع ماموگرافی به تکنسین بگویید که ایمپلنت دارید. در واقع، بهتر است زمانی که برای انجام ماموگرافی خود قرار ملاقات می گذارید به این موضوع اشاره کنید. به این ترتیب می توانید دریابید که آیا مرکز تجربه انجام ماموگرافی در زنان دارای ایمپلنت سینه را دارد یا خیر.

باید توجه داشته باشید که هم کاشت سیلیکون و هم ایمپلنت سالین می‌تواند دیدن بافت سینه ‌ها را در ماموگرافی، برای پزشک دشوار کند. به منظور کمک به پزشک برای دیدن بافت سینه تا حد ممکن، زنان دارای ایمپلنت 4 عکس اضافی (2 عکس در هر پستان) و همچنین 4 عکس استاندارد در طول ماموگرافی غربالگری انجام می دهند. در این تصاویر اضافی که نماهای جابجایی ایمپلنت (ID) نامیده می شوند، ایمپلنت به دیواره قفسه سینه فشار داده می شود و سینه روی آن به جلو کشیده می شود و سپس فشرده می شود. این امکان تصویر برداری بهتر از قسمت جلویی هر سینه را فراهم می کند تا پزشک بتواند نگاه بهتری به بافت سینه داشته باشد.

چگونگی انجام آزمایش ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

انجام نماهای جابجایی ایمپلنت سخت ‌تر است و اگر نواحی از بافت اسکار در اطراف ایمپلنت‌ ها شکل گرفته باشد، می ‌تواند ناراحت کننده باشد. اگر ایمپلنت ها در زیر (پشت) قفسه سینه قرار داده شوند، نمای ID آسان تر است. فرآیند ماموگرافی باعث آسیب به پروتز نمیشود. این یکی دیگر از دلایل مهم برای اطمینان از انجام ماموگرافی، در افرادی است که ایمپلنت دارند.

نحوه عملکرد ماموگرافی

ماموگرافی با دستگاهی انجام می شود که فقط بافت سینه را بررسی می کند. دستگاه اشعه ایکس را با دوزهای کمتری نسبت به اشعه ایکس انجام می دهد تا به سایر قسمت های بدن مانند ریه ها یا استخوان ها نگاه کند. دستگاه ماموگرافی دارای 2 صفحه است که سینه را فشرده یا صاف می کند تا بافت از هم جدا شود. این یک تصویر با کیفیت بهتر می دهد و اجازه می دهد تا تابش کمتری استفاده شود.
در گذشته، ماموگرافی ها معمولاً روی صفحات بزرگ فیلم چاپ می شدند. امروزه ماموگرافی دیجیتال بسیار رایج تر است. تصاویر دیجیتال به صورت فایل در کامپیوتر ضبط و ذخیره می شوند.

محدودیت های ماموگرافی

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی همه سرطان ‌های سینه را تشخیص نمی ‌دهد. به این نتیجه منفی کاذب می گویند. از سوی دیگر، زمانی که ماموگرافی غیر طبیعی به نظر می رسد و سرطانی وجود ندارد، به این نتیجه مثبت کاذب می گویند. خود تصاویر ماموگرافی غربالگری اغلب برای تعیین وجود یک بیماری خوش خیم یا بدخیم با قطعیت کافی نیست. در صورت وجود ناهنجاری، رادیولوژیست ممکن است مطالعات تشخیصی بیشتری را توصیه کند.

توجه به این نکته بسیار مهم است که همه سرطان های سینه را نمی توان در ماموگرافی مشاهده کرد. تفسیر ماموگرافی می تواند دشوار باشد زیرا یک سینه طبیعی برای هر زن متفاوت به نظر می رسد. همچنین، اگر پودر یا مرهم روی سینه ها وجود داشته باشد یا تحت عمل جراحی سینه ( پروتز سینه ) قرار گرفته باشید، ممکن است ظاهر تصویر به خطر بیفتد. از آنجایی که تجسم برخی سرطان‌ های سینه دشوار است. ممکن است رادیولوژیست بخواهد تصویر را با نماهای معاینات قبلی مقایسه کند.

ایمپلنت‌ های سینه همچنین می ‌توانند مانع خواندن دقیق ماموگرافی شوند. زیرا ایمپلنت‌ های سیلیکونی و سالین در عکس ‌برداری با اشعه ایکس شفاف نیستند و می ‌توانند دید واضح بافت‌ های اطراف خود را مسدود کنند. به‌خصوص اگر ایمپلنت در جلوی قفسه سینه قرار گرفته باشد نه زیر سینه. ماهیچه ها تکنسین ها و رادیولوژیست های باتجربه می دانند که چگونه سینه ها را با دقت فشرده کنند تا دید بدون پارگی ایمپلنت بهبود یابد.


مطالب پیشنهادی:

تشخیص علل فیبروم رحم

تشخیص بیماری های زنان با سونوگرافی

مقایسه سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

Leave a Comment