انواع نمونه برداری

هر نوع بیوپسی مزایا و معایب خاص خود را دارد. نوع بیوپسی مورد استفاده به چیزهایی از قبیل وضعیت، اندازه، محل، تعداد تومورها، سایر مشکلات پزشکی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. می­توانید در مورد جوانب مثبت و منفی انواع مختلف نمونه برداری | انواع نمونه برداری | با پزشک خود صحبت کنید.

نمونه ­برداری سوزنی ظریف

در بیوپسی با سوزن ظریف (FNAB)، پزشک (یک آسیب شناس، رادیولوژیست، یا جراح) از سوزن بسیار نازکی که به سرنگی متصل است برای نمونه ­گیری (آسپیراسیون) از مقدار کمی از بافت منطقه مشکوک استفاده خواهد کرد. سپس این بافت در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. سوزن مورد استفاده برای آسپیراسیون سوزنی ظریف و نازک تر از سوزن­ های مورد استفاده برای آزمایش خون است.

اگر منطقه نمونه برداری شود را بتوان لمس نمود، پزشک توده یا منطقه مشکوک را در نظر گرفته و سوزن را بدانجا هدایت می­ کند. در صورت عدم لمس توده، پزشک ممکن است از سونوگرافی کامپیوتری برای هدایت سوزن به سمت توده مورد نظر استفاده کند. (این کار بیوپسی هدایت شده توسط سونوگرافی نامیده می­شود.) و یا ممکن است پزشک از روشی به نام بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک برای هدایت سوزن استفاده کند. برای نمونه برداری با سوزن استریوتاکتیک، کامپیوتر نقشه محل دقیق توده را با استفاده از ماموگرافی از دو زاویه مختلف تهیه می ­کند. این کار به پزشک کمک می کند تا سوزن  را به درست به سمت توده هدایت کند.

ممکن است پزشک از یک داروی بی­حس کننده (بی حس کننده موضعی) استفاده کند. سوزن مورد استفاده برای بیوپسی بسیار نازک است و لذا تزریق دارو ممکن است بیشتر از خود بیوپسی دردناک باشد.

هنگامی که سوزن به محل موردنظر خود رسید، مایع یا بافت بیرون کشیده می­شود. درصورت روشن بودن رنگ مایع خارج شده، توده به احتمال قوی فقط یک کیست خوش خیم (غیر سرطان) است. مایعات خونی یا تیره می ­توانند به معنای وجود یک کیست خوش خیم و در موارد نادری سرطان باشند. اگر توده جامد باشد، تکه ­های کوچکی از بافت بیرون کشیده می ­شود. یک آسیب شناس (پزشکی که در تشخیص بیماری­ها از روی نمونه­ های بافتی متخصص است) بافت یا مایع بیوپسی را در زیر میکروسکوپ از لحاظ وجود سلول های سرطانی بررسی می­کند.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف گاهی اوقات قادر به تشخیص سرطان نیست زیرا ممکن است سوزن به اشتباه از بافتی به جز بافت سرطانی نمونه ­برداری کند. در صورت مبهم ماندن تشخیص، و در صورت تداوم نگرانی، بیوپسی مجدد یا نوع متفاوتی از بیوپسی باید انجام شود.

اگر شما در سنی هستید که هنوز دوره های قاعدگی خود را دارید (پیش از یائسگی)، به احتمال زیاد می­دانید که توده­ های پستان می­توانند هر ماه موقع سیکل قاعدگی شما بوجود آمده و سپس ناپدید شوند. در صورت وجود غده­ای که مستلزم بررسی است، پزشک کار خود را با اخذ تاریخچه و شرح حال شما و انجام یک معاینه فیزیکی شروع خواهد نمود، و تصویربرداری پستان در ادامه انجام خواهد شد. اگر شما مبتلا به توده ­ای شده­ اید که از بین نمی رود، و یا اگر اطلاعات جمع آوری شده قادر به تشخیص دقیق مشکلتان نیستند، برای تعیین اینکه این توده یک کیست (یک کیسه پر از مایع) است یا یک تومور جامد، پزشک­ می­تواند از بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف بهره ببرد. اگر پس از بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف و خارج نمودن مایعات درونی آن، توده از بین رفت پس توده به احتمال قوی فقط یک کیست غیرسرطانی بوده است. باز هم تکرار می­کنیم که  اغلب توده­ های پستان سرطانی نیستند.

درباره مناسب­ترین نوع بیوپسی برای شما و آنچه طی بیوپسی مورد انتظار است با پزشک خود گفتگو کنید.

بیوپسی سوزنی هسته

انواع نمونه برداری | نمونه برداری با سوزن هسته ­ای (CNB) بسیار شبیه FNAB است. سوزنی بالنسبه بزرگتر و توخالی برای خارج نمودن بخشی کوچک (یا هسته ­های) از بافت منطقه غیر طبیعی پستان استفاده می­ شود. CNB اغلب در مطب پزشک و با بیهوشی موضعی انجام می ­شود (شما بیدارید اما سینه ­های شما را بیحس می­ کنند). از این سوزن 3 تا 6 بار برای نمونه ­برداری و یا خارج نمودن هسته­ ها استفاده می ­شود. CNB نسبت به FNAB بیشتر زمان می­برد، ولی بدلیل نمونه­ برداری بیشتر نتایج حاصله دقیقترند. CNB گاهاً موجب کبودی می­شود، اما معمولاً هیچگونه زخمی را درون و یا خارج پستان برجای نمی­گذارد.

پزشک برای هدایت سوزن CNB معمولاً از سونوگرافی و یا عکسبرداری با اشعه ایکس بهره می­ برد. اگر منطقه مشکوک به راحتی و با دست قابل لمس باشد، سوزن بیوپسی را می­توان از طریق لامسه به سمت تومور هدایت کرد.

بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک

انواع نمونه برداری | نمونه برداری با سوزن هسته استریوتاکتیک از تجهیزات رادیوگرافی و کامپیوتر برای تجزیه و تحلیل تصاویر بافت پستان بهره می ­برد. سپس کامپیوتر دقیقاً جایی از این منطقه غیر طبیعی را که نوک سوزن باید در آن فرو برود را نشان می ­دهد. زمانی که تومور را نمی توان احساس نمود و یا در سونوگرافی رویت نمود، اغلب از این آزمایش برای نمونه گیری از میکروکلسیفیکیشن­ های مشکوک (رسوبات کلسیمی کوچک) استفاده می­کنند.

بیوپسی هسته­ای به کمک خلاء

انواع نمونه برداری | بیوپسی به کمک خلاء را می توان با سیستم­هایی مانند Mammotome® یا ATEC® (نمونه برداری و جمع­آوری خودکار بافت) انجام داد. در این روش، پوست بی­حس شده و برش کوچکی (کمتر از ¼ اینچ) ایجاد می­شود. یک پروب توخالی از طریق برش قرار داده شده و با استفاده از اشعه ایکس، سونوگرافی، و یا MRI به سوی منطقه غیر طبیعی بافت پستان هدایت می­ شود. سپس بخشی از بافت مورد نظر از طریق سوراخی واقع در درون پروب برداشته می ­شود، و چاقوی چرخانی واقع در داخل پروب نمونه­ هایی را از بقیه بافت پستان تهیه می­ کند.

در این روش با ایجاد شکافی کوچک می­توان نمون ه­های متعددی از بافت مورد نظر بدست آورد. همچنین با این روش نسبت به بیوپسی استاندارد می­توان نمونه­ برداری بیشتری انجام داد. بیوپسی هسته­ ای به کمک خلاء به صورت سرپایی انجام می شود. هیچ بخیه ­ای نیاز نیست و معمولاً جای زخم بسیار کوچک است.

بیوپسی هدایت شده توسط تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

انواع نمونه برداری | گاهی اوقات فرایند نمونه ­برداری توسط MRI هدایت می ­شود. به عنوان مثال، در سیستم ATEC فوق ­الذکر شما باید بر روی تخت خاصی که شامل دو حفره برای قرارگیری سینه ­هایتان است رو به پایین دراز بکشید. سپس کامپیوترها برای شناسایی تومور، مکان­یابی آن، و هدایت پروب به سوی تومور بکار گرفته می­ شوند. این روش برای زنانی مفید است که مشکلات مربوط به بافت سینه آنها فقط از طریق MRI قابل رویت می­باشد.

بیوپسی جراحی (باز)

انواع نمونه برداری | اغلب پزشکان در ابتدا می­کوشند تا علت تغییرات بافتهای پستان را با بیوپسی سوزنی شناسایی نمایند، ولی با این حال در برخی موارد ممکن است بیوپسی جراحی ضرورت داشته باشد. بیوپسی جراحی با برش سینه برای تخلیه تمام یا بخشی از توده و بررسی آن در زیر میکروسکوپ بکار می­رود. این روش نمونه برداری باز نیز نامیده می­شود.

انواع مختلفی از بیوپسی جراحی وجود دارد:

در بیوپسی برشی تنها بخشی از منطقه مشکوک را که برای تشخیص ­گذاری ضروری است نمونه­ برداری می­ کنند.

در بیوپسی برشی کل تومور و یا کل منطقه غیر طبیعی برداشته می­شود. البته ممکن است در این روش قسمتی از بافت طبیعی پستان نیز برداشته شود که این موضوع به چرایی انجام بیوپسی برشی بستگی دارد.

در موارد نادر، بیوپسی جراحی را می توان در مطب پزشک انجام داد، اما معمولاً در بخش سرپایی بیمارستان و تحت بی حسی موضعی (فرد بیدار است، اما سینه ­های او را بی حس می­کنند) انجام می شود. همچنین ممکن است دارویی خواب­ آوری به شما داده شود. همچنین این نوع از بیوپسی را می­توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد (دارویی داده شده و شما را به خواب عمیق می­برد به طوری که شما هیچ دردی را احساس نمی­ کنید).

ممکن است جراح برای نمونه برداری باز از توده­ای کوچک و غیر قابل لمس و یا نمونه­ برداری از بافتی غیرقابل لمس و مشکوک در ماموگرافی از روشی به نام موضع ­سازی سیمی استفاده کند. برای موضع­ سازی سیمی، پستان با داروی بی حسی موضعی بیحس شده و سوزنی نازک و توخالی از طریق رادیوگرافی به سوی منطقه مشکوک هدایت می­ شود. قلاب کوچک موجود در انتهای این سیم بسیار نازک موجب ثابت ماندن آن می­ شود. سپس سوزن توخالی برداشته شده و سیم برای هدایت جراح به سوی منطقه غیر طبیعی باقی می­ ماند.

بیوپسی جراحی نسبت به آسپیراسیون با سوزن ظریف و یا بیوپسی سوزن هسته­ای کاربرد بیشتری دارد. بخیه اغلب ضروری است، و زخمی از خود برجای می­ گذارد. با افزایش میزان نمونه ­برداری، احتمال تغییر شکل سینه افزایش می­ یابد. پزشک چگونگی مراقبت از محل بیوپسی و بایدها و نبایدهایی را برایتان توضیح خواهد داد و شما باید تا بهبود زخم این موارد را مراعات نمایید.

تمامی انواع بیوپسی می­تواند باعث خونریزی و تورم شوند. اغلب بعد از نمونه ­برداری، توده پستانی بزرگتر به نظر می­رسد. این امر معمولاً جای هیچ نگرانی ندارد و خونریزی و کبودی به سرعت از بین می­رود.

نشانگرهای بیوپسی

انواع نمونه برداری | پس از نمونه ­برداری از تمامی بافت مورد نیاز، پزشک نشانگر و یا کلیپ امن بسیار کوچکی را در درون پستان و در محل بیوپسی قرار می ­دهد. این کلیپ­ ها دستگاه های فلزی کوچک و ویژه جراحی­ اند که در ماموگرافی قابل رویت ­اند و برای مشخص ساختن محل بیوپسی استفاده می­ شوند. این کلیپ­ها احساس نشده و هیچگونه مشکلی را ایجاد نمی ­کنند. از آنها برای علامت­گذاری منطقه بیوپسی جهت بررسی بروز تغییراتی در ماموگرافی­ های آتی استفاده می ­شود.

Leave a Comment